Z historie:

 

 

 

 

Potápěčský  klub OSAC Plzeň se s podporou Svazu českých potápěčů zapsal do české historie potápění významným přínosem. Počínaje znovuzanořením zrekonstruovaného kesonu OSAC Atlantic v roce 2006 do Lomečku, výlovem vojenské podvodní kabiny v Hříměždicích, nalezením a vytažením andělíčka z Košuteckého jezírka v roce 2009 a zejména v roce 2011 zhotovením a zanořením světově unikátní podvodní Pozorovatelny OSAC SČP do klubem vybudovaného Potápěčského polygonu v Lomečku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kdo jsme?

 
 
Potápěčský klub OSAC (tzn. Optimist Sub Aqua Club) Plzeň je klub sportovních potápěčů otevřený všem zájemcům o potápění.

 

 

  Jsme největší potápěčský klub v Západních Čechách, je nás přes sto členů včetně dětí. Jsme registrováni ve Svazu českých potápěčů, který svým členům umožňuje získat mezinárodně platnou potápěčskou licenci ve výcvikovém systému CMAS.

 

 

CMAS (je největší organizace sdružující potápěčské kluby na celém světě. Byla založena v Monaku v roce 1959 za předsednictví J.Y. Cousteaua. Sdružuje 101 národních federací a 83 potápěčských asociací a organizací po celém světě. CMAS je nevládní organizace, je oficiálně uznávána UNESCO (United Nations Educational Scientific and Cultural Organisation), je členem U.I.C.N. (Union Internationale pour la Conservation de la Nature), W.W.F. (World Wildlife Fund) a mnoha dalších celosvětových sportovních organizací.

Smyslem členství v našem potápěčském klubu OSAC je společný zájem o potápění, plavání, vztah k přírodě a čistotě vody. Máme zcela nekomerční aktivity – pořádáme výlety k tuzemským potápěčským lokalitám i do zahraničí k mořím či jezerům. Oblíbené jsou i akce plavání pro děti, zábavné a sportovní soutěže. Podporujeme výuku bezpečného potápění, propagujeme a dodržujeme zásady potápění v souladu s bezpečnostními směrnicemi.

Jsme pozorní k životnímu prostředí, pomáháme při čištění dna vodních toků od harampádí, monitorujeme znečištění vody, jsme aktivně nápomocni vodní fauně a flóře, dbáme na udržování přírodních podmínek ve vodním prostředí. Ctíme potápěčskou historii a pomáháme její propagaci. Jsme parta lidí nadšených potápěním, spojuje nás zájem setkávat se u vody či v bazénu, společně si zaplavat, popovídat, bavit se, zasportovat a především se potápět…

Z našich akcí máme spoustu zážitků a vzpomínek i zvěčněných na fotkách a filmech.

Vše vykonáváme ve svém volném čase, o dovolené, o sobotách a nedělích. Vše si hradíme z vlastních prostředků. Nemáme žádné administrativní ani organizační kapacity, ale vše děláme zdarma a s nadšením, protože nás to baví.

Máme úspěchy, které náš potápěčský klub OSAC Plzeň proslavily v celé republice:

 • V roce 2006 jsme dokončili renovaci legendární podvodní potápěčské kabiny OSAC – Atlantic, která byla od roku 1977 až do roku 2002 ponořená ve vodní nádrži Ejpovice.
  Po vytažení dlouho rezivěla bez jasné budoucnosti, ale parta našich členů se rozhodla obnovit její druhý život.
 • Rozhodující podíl na úspěšném zprovoznění tohoto unikátního podvodního zařízení – podvodní potápěčské kabiny OSAC Atlantic – měla brigádnická práce členů našeho klubu a dalších kamarádů v počtu mnoha desítek hodin s finančně nevyčíslitelnou hodnotou.
 • Lidé, kteři se o této akci dozvěděli (a nejen pamětníci) nám děkovali a blahopřáli. Veřejnost byla informována tiskem, internetem, rozhlasem i televizí a odezva je stále velká.
 • Veškerou tuto publicitu chápeme jako prostředek jak zpropagovat společensky prospěšnou činnost lidí (dospělých i dětí) sdružených v našem potápěčském klubu OSAC Plzeň.
 • Také v letech dalších jsme uskutečnili mimořádné klubové potápěčské akce
 • Ještě v roce 2006 jsme vytáhli z lomu v Hříměždicích podvodní vojenskou pozorovací kabinu určenou původně pro výcvik tankistů při opouštění tanků pod vodou. Tuto kabinu, která nám v budoucnu byla též inspirací pro podvodní pozoirovatelnu, jsme převezli do Lomečku, kde stojí na břehu dodnes.
 • V roce 2009 jsme akcí Záchrana andělíčka upoutali pozornost nejen plzeňské veřejnosti. Na základě historických dokumentů a vzpomínek pamětníků jsme v Košuteckém jezírku v Plzni nalezli na dně asi v sedmimetrové hloubce  sochu andělíčka, která tam ležela přes čtyřicet let. Sochu i podstavec jsme vyzdvihli a za přítomnosti mnoha stovek přihlížejících občanů, televizních štábů a novinářů ji na břehu předali restaurátorům.
 • V dosavadní historii nás nejvíce "zviditelnila" akce projektu PVKK (podvodní výcvikové a kontrolní kabiny) tzv. pozorovatelny, kterou jsme v roce 2011 slavnostně zanořili v Lomečku do potápěčského polygonu SČP (více v samostatné záložce na tomto webu). 
 • Jsme nedílnou součástí Svazu českých potápěčů a náš klub OSAC je největší a nejaktivnější v západních Čechách: